Vonkajšie rolety alebo žalúzie? Manuál alebo automatiku? Prinášame niekoľko tipov

Celoročne príjemnú klímu a svetlo v interiéri, úspora energie i peňazí, ochrana súkromia i majetku,  krásny dizajn a komfort pre celú rodinu – to všetko ponúka kvalitná vonkajšia tieniaca technika. Ale aký typ tieniacej techniky vybrať? Žalúzie alebo rolety? A s motorom alebo bez neho?

Vyššie spomenuté výhody ponúkajú predokenné rolety aj žalúzie, nejaké rozdiely medzi nimi ale predsa len nájdeme. Záleží na tom, kde bývate a čo od vonkajšej tieniacej techniky očakávate.

Výhody vonkajších roliet

Vonkajšia roleta môže fungovať ako účinná tepelná izolácia, čo najlepšie zaručí jej motorické riadenie doplnené o poveternostné čidlo. Ako to funguje? V lete, keď slnko začne svietiť príliš intenzívne, sa rolety automaticky stiahnu a ochráni váš interiér pred horúčavou a slnečným žiarením. A naopak v zime môže za slnečného počasia automaticky vytiahnuté rolety interiér vyhriať.

Rovnako tak môžu rolety slúžiť ako hluková izolácia, čo je vhodné predovšetkým pre tých, ktorí bývajú pri rušnej ulice alebo v centre mesta. Stiahnutím roliet tiež dosiahnete úplnej tmy, čo ocenia rodičia malých detí, alebo tí, ktorí pracujú na smeny a potrebujú cez deň spať.

Motorizované predokenné rolety odporúčame aj užívateľom, ktorí bývajú v prízemí a je pre nich dôležitý pocit bezpečia. Pohon s vhodným príslušenstvom je totiž významnou prekážkou násilného otvorenia rolety.

Vonkajšie rolety možno samozrejme ovládať aj manuálne, nevýhodou je však obtiažnosť. Ak chcete plne využívať ich prínosy, tak aj časová náročnosť, pretože by to znamenalo okamžite reagovať na každú zmenu počasia.

Rolety1

 

 

Vonkajšie žalúzie výborne regulujú svetlo  

Žalúzie vedia na rozdiel od roliet, veľmi citlivo regulovať svetelné podmienky vo vašom interiéri, a to vďaka naklápania lamiel. Preto ak hľadáte vhodnú tieniacu techniku pre vašu pracovňu alebo kanceláriu, sú pre vás vhodnejšie vonkajšie žalúzie, vďaka ktorým si sami nastavíte pomer tieňa a svetla tak, aby sa vám čo najlepšie pracovalo.

Aj u vonkajších žalúzií platí, že ich ovládanie veľmi uľahčuje motorizácia, vďaka ktorej môžete žalúzie v celom dome alebo byte ovládať jedným tlačidlom. Rovnako tak aj u žalúzií môžete využiť funkcie slnečné a veterné automatiky chrániaci vašu žalúziu aj interiér pred nepriaznivým počasím.

Tepelne izolačné funkcie žalúzií potom ovplyvňuje aj tvar lamiel a farba. Preto neváhajte obrátiť na odborníka, ktorý vám so správnym výberom vonkajšej tieniacej techniky pomôže.

 

zaluzia