Rosia sa vám okná v byte a v rodinnom dome? Alebo ste si si všimli už čierne škvrny v kútoch pri oknách? Nie je to dobrý signál.
– Existuje viacero dôvodov tohto neestetického, ale najmä nebezpečného stavu. Žiaľ, neraz to je neodborne riešené tesnenie na oknách,obzvlášť,ak ide o staršie alebo nekvalitné rámy a výplne. Ešte častejšie však privysoká vlhkosť v interiéri.
Niektorí domáci majstri v snahe predĺžiť životnosť starých alebo nekvalitných rámov a výplní siahajú po laickom riešení jednoducho sa snažia okno čo najviac zaizolovať.
V miestnostiach so zvýšenou vlhkosťou (kuchyne, kúpeľne), ale aj vo všeobecne vlhkých bytoch či domoch, sa potom začnú rosiť okná. Ak máte staré alebo nekvalitné okná je jediným vhodným riešením ich výmena.
Odborníci vám potvrdia, že aj okno musí „dýchať“. Kvalitné moderné okná zabezpečujú dostatočný komfort a minimalizujú riziko vzniku nebezpečnej čiernej plesne a iných patogénov. Samozrejme,nezabránia problému s vysokou vlhkosťou v interiéri.
Zarosené okná sú varovným signálom
Ak nájdete kvapôčky vody na vnútornej strane skiel či dokonca rámov, mali by ste spozornieť. Jedná sa o kondenzáciu vodných pár, ktoré môžu znamenať veľký problém.
Vzdušná vlhkosť kondenzuje na predmetoch chladnejších než je vzduch v ich okolí. Stekajúca voda končí na okolitej stene,
čo vytvára ideálne prostredie pre vznik plesní, a s tým spojené opadávanie omietky, nezdravé ovzdušie .
Najčastejšie riešime nepríjemnú situáciu na jeseň a v zimných mesiacoch, kedy sa okná z vonku ochladia a zvnútra držia väčšie teplo (začíname prikurovať či si len pre atmosféru zapálime v krbe). Príčin je viac, nejde len o rozdielne teploty,
ale prebytočná voda vzniká aj pri varení, žehlení alebo stačí,
keď otvoríte umývačku.
Zarosenie okien môžete pozorovať napríklad aj vtedy, ak v miestnosti sušíte vypranú bielizeň a máte zatvorené okná. Vlhkosť je nebezpečná nielen kvôli potenciálu zdraviu škodlivých plesní, ale spôsobí tiež závažné problémy na samotnej stavbe, ktoré sú dlho skryté a ich riešenie je nákladné.
Stačí vetranie?
O tom, ako správne vetrať, toho bolo napísané už veľa,
ale napriek tomu neuškodí, keď si najdôležitejšie pravidlá pripomenieme.
Základom je krátke, ale intenzívne vetranie.
Keď necháte okno otvorené celé dopoludnie, vzduch sa síce vymení, ale vlhko sa nedostane von.
Naopak niekedy dorazí aj z vonku, kde práve spŕchlo, alebo sú hneď ráno hmly.
Pre začiatok postačí, keď otvoríte okno na päť minút niekoľkokrát za deň, ideálne krížom proti sebe, aby vznikol prievan. Za tých niekoľko minút sa steny nestihnú prechladiť.
Ušetríte energiu za kúrenie a pomôžete domácnosti od zbytočnej vlhkosti.
Spôsobujú kondenzáciu vodnej pary okná?
Samotné okná nespôsobujú zarosenie a kondenzáciu. Sú však často prvým miestom, ktoré poukáže na problémy s vlhkosťou. K zaroseniu okien najčastejšie dochádza v chladnom počasí, keď sa teplý vlhký vzduch dostane do kontaktu so studeným povrchom – v tomto prípade so studeným sklom okna. Okná sú najchladnejšie povrchy v interiéri, preto sa zarosenie prejaví práve tam.
Tipy pre správne vetranie:
– Vo vlhkých miestnostiach nesušte bielizeň.
– Pri varení používajte digestor.
– Varte iba v hrncoch, prikrytých pokrievkami.
– Zaistite cirkuláciu vzduchu od vykurovacieho telesa (odstráňte z cesty všetko, čo bráni šíreniu tepla)
– Vo vlhkých miestnostiach odstavte nábytok od stien – medzera by mala byť asi 5 cm široká.
– Keď už máte na stenách pleseň, použite savo a špecializované prípravky.
– Do miestnosti umiestnite pohlcovače vlhkosti a pravidelne z nich vylievajte vodu.
– Pokiaľ to ide, inštalujte tiež do kúpeľne odvetrávanie. V kúpeľni, odkiaľ ide do bytu veľa pary, vetrajte častejšie.
– Klimatizácia nenahradzuje vetranie, čerstvý vonkajší vzduch je pre ľudské zdravie nepostrádateľný.