Murovaný dom alebo montovaný rodinný dom?

 Aký je medzi nimi rozdiel a aké výhody Vám prinášajú?

tehlovy-dom-1

Murovaný dom ostáva synonymom masívnej stavby a „bývania na sto rokov“. Tradícia je veľkým plusom tehál a kusových murív, či už klasických alebo moderných. Oproti každému plusu však zvykne stáť aj mínus.

Technológia výstavby je pri klasickom murovaní viac ako pri montovaných domoch závislá od počasia a ročného obdobia, tempo stavby spomaľuje prácnosť a pri starších typoch murív aj kombinovanie s tepelnoizolačnými materiálmi, nevýhodou je aj značný podiel vody viazanej v murive, najmä v prvých mesiacoch.

Nie všetky tieto mínusy však platia aj pre moderné murovacie prvky. Tie sa vyznačujú vysokou presnosťou a technologický pokrok umožnil používanie tenkovrstvového lepenia namiesto ukladania do maltového lôžka – znižujú sa tým tepelné straty obvodovým murivom a klesá obsah vody v konštrukcii.

Aký typ stavebného materiálu použiť?

– 1. faktorom je nosnosť jednotlivých systémov, projektant musí zvážiť možné materiály, podľa ich vlastností, individuálne pre každý projekt. Keďže je statika budovy, čiže schopnosť niesť vlastnú hmotnosť, hmotnosť výbavy a iných možných zaťažení (nápory vetra, sneh atď.), najdôležitejšia vlastnosť, výber materiálov bude primárne závisieť na nej.

-2. faktorom sú tepelné vlastnosti materiálu, V prípade materiálu s vysokou tepelnou zotrvačnosťou a vysokým tepelným odporom, bývajú spravidla nižšie neskoršie náklady na vykurovanie resp. klimatizáciu samotnej budovy, čo býva najčastejší argument pre tento typ stavby.

-3. faktorom na ktorý nesmiete zabudnúť je schopnosť prepúšťania vlhkosti z budovy. Relatívna vlhkosť by nemala presiahnuť 40 až 60 percent.

* Naša firma odporúča klientom materiály, ktoré sú vyrobené z prírodných surovín s ohľadom na ekológiu: TEHLU alebo YTONG.

Tehla patrí medzi tradičné stavebné materiály a dodnes je najpoužívanejším stavebným materiálom na Slovensku. Moderná porézna tehla vďaka technologickému pokroku dosahuje pri zachovaní pevnostných charakteristík, dobrých zvukovoizolačných a akumulačných vlastností aj uspokojivé tepelnotechnické vlastnosti. Moderné veľkoformátové tehly určené pre obvodové konštrukcie sa vyznačujú veľmi dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami, ktoré sú výsledkom zvislých dutín, ktoré sú navrhnuté tak, aby kládli čo najväčší odpor pri prechode tepla množstvom jemných pórov, ktoré vznikajú v procese vypaľovania.

YTONG je vhodným stavebným materiálom od pivnice až po strechu – pre novostavby a rekonštrukcie.

Vlastnosti murovaného domu

– nižší tepelný odpor a dlhší čas potrebný na vykúrenie

– Vyššia tepelná kapacita (schopnosť materiálu akumulovať teplo) znamená nielen dlhší čas na vykúrenie, ale aj dlhší čas kým sa dom vychladí a v lete dlhší čas pokým sa dom nepríjemne prehreje.

– Všetkým murovaným konštrukciám môžeme k dobru pripočítať vysokú pevnosť, dlhú životnosť a variabilnosť tvarového riešenia objektu. Nevýhodou môže byť väčšia zastavaná plocha ako dôsledok hrubších konštrukcií.

Výhody murovaného domu 

Tepelná akumulácia:  Schopnosť akumulovať teplo je jednou z hlavných výhod murovaných domov. Vďaka tomu, že masívne steny regulujú príjem a výdaj tepla, dokážu zabezpečiť vyrovnanú vnútornú teplotu. Počas letných mesiacov vyrovnávajú rozdiely medzi dennými a nočnými teplotami a bránia nadmernému prehrievaniu aj počas tých najväčších horúčav. V zime zas využívajú slnečnú energiu, čím prispievajú k príjemnej vnútornej klíme. Tepelnú pohodu dokážu zabezpečiť aj počas obmedzenej prevádzky kúrenia počas nočných hodín či dokonca počas dočasne prerušenej prevádzky.

Zvuková izolácia: Murované steny a stropy efektívne zachytávajú zvukové vlny, čím poskytujú dobrú zvukovo-izolačnú ochranu a bránia šíreniu hluku, vznikajúceho tak vnútri, ako aj mimo domu. Tým nesporne zvyšujú komfort bývania a rovnako aj súkromie obyvateľov murovaného domu.

Životnosť: Konštrukcie murovaných domov majú veľmi dlhú životnosť, vďaka čomu si nevyžadujú pravidelné ochranné nátery (ako to je pri montovaných domoch), ktoré okrem vášho rodinného rozpočtu zaťažujú aj životné prostredie. Životnosť murovaných stavieb môžeme pri súčasnej kvalite používaných stavebných materiálov počítať na stovky rokov.

Hodnota: Vzhľadom k predchádzajúcemu bodu je jednou najväčších výhod murovaných domov fakt, že ich ceny časom rastú. Rovnako je tu aj kultúrny aspekt, ktorý spôsobuje, že Slováci vo všeobecnosti ešte stále dôverujú murovaným domom viac než tým montovaným, a preto – ak sa jedná o kúpu staršieho domu – dávajú prednosť murovaným. Ak by ste sa niekedy v budúcnosti rozhodli dom predať, v prípade murovaného tak urobíte oveľa ľahšie a výhodnejšie. To robí z tohto typu domu vhodnú investíciu do budúcnosti.

Variabilita: Veľkosť tehál poskytuje vysokú variabilitu pri projektovaní tvaru a dispozičných riešení stavby. Výstavba murovaných, tehlových domov vďaka tomu nie je nijako obmedzovaná tvarom stavebného materiálu.

Ďalšie výhody:

  • odolnosť voči plesniam a hmyzu
  • tvarová stálosť tehly
  • prírodný a ekologický materiál

ZHRNUTIE: Ak odhliadneme od časovej a organizačnej náročnosti stavby, ktorá vo veľkej miere závisí od neovplyvniteľných faktorov, akými sú najmä počasie a ročné obdobie, murovaný dom z pálenej tehly je voľbou, ktorú neoľutujete. Vďaka skvelým tepelnoizolačným a zvukovoizolačným vlastnostiam poskytuje vysoký komfort, nepredstavuje záťaž pre životné prostredie a svojou životnosťou a trvácnou hodnotou predstavuje skvelú investíciu do budúcnosti.

V druhej časti si povieme niečo o montovaných domoch.