Chystáte sa stavať či rekonštruovať podkrovie a rozmýšlate, aký druh presvetlenia si vybrať? Denné svetlo zásadným spôsobom ovplyvňuje kvalitu nášho života aj našu psychickú pohodu.
Výberať si môžete z viacerých alternatív
Ak to stavba umožňuje, podkrovný priestor by mal mať aspoň jednu zvislú stenu s veľkým oknom. Aj preto sú na stavbu podkrovia najvhodnejšie sedlové strechy, pri ktorých vzniknú dve protiľahlé štítové steny bez šikmín. Dostať svetlo pod strechu možno viacerými spôsobmi – strešnými oknami, vikiermi, zasklením štítových stien, svetlíkmi, strešnými lodžiami . Efektnou možnosťou je presvetlenie pomocou francúzskeho okna.
Ďalším riešením sú aj rôzne zasklené plochy vložené tesne medzi štítom steny a konštrukciou strechy. Najčastejším spôsobom presvetlenia podkrovia stále ostávajú strešné okná, ktoré sa dokonale postarajú o dostatok svetla, vetranie, poskytujú výhľad na okolie.
Aby bývanie pod strechou bolo príjemné, treba si zvoliť správne druhy presvetlenia a vhodne naplánovať ich počet a rozmiestnenie.
Strešné okno prináša do interiéru dvakrát viac denného svetla než fasádne okno. Odporúčame použiť ho v prípade plytkých striech a tmavých interiérov. Ďalšou výhodou strešných okien je ich rýchla inštalácia.
Základným ukazovateľom pri výbere strešného okna je sklon strechy. Čím je sklon strmší, tým viac sa musíte sústrediť na presvetlenie na úkor výhľadu. Rozhodujúce sú pri výbere rozmery či počet okien, ale aj ich orientácia na svetové strany. Strešné okno umožňuje vetranie a presvetlenie miestnosti a aj vizuálny kontakt s okolím. Opticky zväčšuje obytný priestor v podkroví.
Strešné okná sú v lacnejšie a jednoduchšie na montáž.
Poskytujú obmedzený výhľad.
Najvhodnejšie je umiestniť strešné okná na sever či severovýchod. Ak okno umiestňujete na južnú stranu, určite si namontujte rolety či fólie, ktoré dokážu pohltiť až 60 % tepla, ktoré bude najmä počas horúcich letných mesiacov sálať do vnútra. Naopak, počas zimných mesiacov môže byť problémom odstraňovanie snehu zo strešných okien, ktoré nám miestnosť zatienia.
Strešné okno by sme mali umiestniť tak, aby jeho spodná hrana bola max. 100 cm nad podlahou.
Vikier – viac miesta
Strešné vikiere sú skôr tradičnými prvkami podkrovia. Výraznejšie predeľujú strešný plášť a ovplyvňujú celkový vzhľad strechy. Navonok dodávajú streche svojský a náročnejší charakter a zvnútra pôsobia útulne a harmonicky. Môžete využiť aj ich vonkajší a vnútorný parapet. Cez zasklenie vikiera vstupuje do miestnosti síce podstatne menej svetla ako cez strešné okno, ale na druhej strane sa menej prehrieva a najmä v lete dosahuje lepšiu tepelnú pohodu.
Väčší priestor
Výhodou vikierov je priestorové zväčšenie podkrovia, nehovoriac o tom, že doň možno umiestniť zaujímavé prvky, ako napríklad posedenie či pracovný stôl. Vikierové okno nezapadá snehom, môžete ho otvoriť dokorán aj počas dažďa a má väčšie možnosti zatienenia ako strešné okno. A jeho benefitom je aj výhľad. Kým cez strešné okno hľadíte najčastejšie na oblohu, pohľad cez vikier sa približuje pohľadu z klasického okna.
Kam ju dať
Existuje niekoľko typov tradičných vikierov – sedlový, trapézový, pultový, štítový alebo takzvané volské oko.Umiestnenie vikiera ako remeselne pomerne zložitého prvku si vyžaduje priamu väzbu na krov a fasádu. Vikiere sa najčastejšie dávajú na južnú, juhovýchodnú alebo juhozápadnú stranu do striech. Dôležité je stavbu dobre naplánovať a rozmyslieť si, ako priestor pod vikierom v budúcnosti využijeme.