Tehly plnené polystyrénom

heluz 3Šetrenie energiami je dnes bežným štandardom. Preto sa domy obaľujú silnou vrstvou izolácie. V novostavbách to však nie je potrebné. Moderné tehly umožňujú postaviť nízkoenergetický i pasívny dom bez dodatočného zateplenia.

Zvyšovanie požiadaviek na tepelnoizolačné parametre obvodovej konštrukcie domov sa premietlo aj do vývoja tehál. Zmenilo sa zloženie surovín na ich výrobu, tvar a veľkosť tehly, zvýšil sa počet otvorov v tvárnici. Najmodernejšími sú brúsené tvárnice plnené izoláciou – minerálnou vatou, perlitom či polystyrénom. Tentoraz si priblížime práve tehly plnené polystyrénom.

Polystyrén vo vnúti tehál

Patentovaná technológia plnenia tehál drobnými guličkami polystyrénu priniesla zvýšenie tepelnoizolačných vlastností o 40%, oproti neplneným tehlám sa tiež zlepšili ich akumulačné schopnosti, pričom paropriepustnosť materiálu zostáva zachovaná. Okrem kvalitnej izolácie má použitie izolantu uzavretého priamo v tehlovom bloku ešte ďalšie výhody.

Prvá z nich je trvanlivosť a eliminácia vzniku porúch obvodovej steny. Zabudovaná izolácia vykazuje omnoho lepšiu mechanickú odolnosť – murivo so zabudovaným izolantom má životnosť viac ako 80 rokov. Životnosť samostatného vonkajšieho zatepľovacieho systému je podstatne kratšia a často je potrebné ho opravovať či prerábať, čím sa zvyšujú náklady. Kontaktný zatepľovací systém na rozdiel od jednovrstvového tehlového muriva neodoláva biologickým vplyvom a pri nesprávnom vyhotovení jeho hodnota a životnosť dramaticky klesajú.

Ďalším nemenej dôležitým benefitom obvodovej steny z tehál plnených polystyrénom je to, že polystyrén v tehle nezhoršuje difúziu vodných pár stenou z týchto tehál, čo môže byť pri kontaktnom zatepľovacom systéme problém, pretože stena „nedýcha“.

 

Šírenie vodnej pary v konštrukciiheluz 2

Polystyrén je všeobecne vnímaný ako málo difúzne otvorený materiál. Toto tvrdenie môže do istej miery platiť o doskách z expandovaného polystyrénu. Avšak v tehlách plnených polystyrénom je na vyplnenie dutín použitá špeciálna technológia, ktorá zabezpečí, že polystyrén nezhoršuje difúzne vlastnosti tehál.

Výhodou takýchto tehál je možnosť aj svojpomocnej výstavby. Technológia murovania nie je  zložitá a pri dodržaní jednoduchých zásad možno postaviť hrubú stavbu rýchlo a kvalitne. Klasická murovacia malta sa dnes takmer nepoužíva, tehly sa vyrábajú s brúsenou ložnou plochou a spájajú sa pomocou tenkovrstvových mált alebo špeciálnej peny. Navyše, systémové riešenie zaručuje minimalizáciu tepelných mostov a jednoduché vyhotovovanie detailov na stavbe.

Obvodové murivo z týchto tehál sa už nezatepľuje. Oproti murivu s kontaktným zateplením nemá problémy so šírením vlhkosti v konštrukcii domu ani s usadzovaním plesní a rias, je mechanicky odolnejšie, trvanlivejšie i ekonomicky výhodnejšie.

Murivo z tehál plnených polystyrénom je navyše nehorľavé, zdravotne neprekážujúce a nenapadajú ho škodcovia. Ochráni obyvateľov domu pred hlukom zvonka, v lete zabraňuje prehrievaniu miestností, v zime udržuje teplo vo vnútri a tiež dokáže plynulo prijímať a uvoľňovať vzdušnú vlhkosť.