Plánujete rekonštrukciu svojho príbytku v podobe zateplenia?
V tom prípade by ste mali vedieť, že trh ponúka viacero možností ako môžeme zatepliť dom.
Viete sa orientovať medzi všetkými dostupnými možnosťami? Materiálov je relatívne dosť, v našom clánku vám predstavíme tepelno izolačné materiály.
Čo nám zateplenie domu ponúka?
Než sa dostaneme k samotným izolačným materiálom, priblížme si zatepľovanie. Čo nám ponúka a aké výhody so sebou táto rekonštrukcia prináša? Zatepľovanie domov a bytov je čoraz viac populárne. Niet sa čomu čudovať, hoci sa počiatočné náklady môžu zdať vyššie, tak z dlhodobého hľadiska sa jedná o dobrú investíciu.
Hlavným dôvodom, prečo zatepľovať je eliminácia tepelných strát počas zimy. Zateplovanie je finančne výhodné. Tým, že znižujeme tepelné straty, znižujeme aj spotrebovanú energiu na vykurovanie, čo bude mať v dlhodobom merítku pozitívny vplyv na našu peňaženku.
Aj počas leta sú tepelné izolácie prospešné. Ako? Počas teplých dní slúžia tieto materiály ako ochrana voči vysokým teplotám a interiér vášho domu sa prehrieva oveľa menej. Vďaka tomu nie ste nutení investovať do drahých klimatizačných či iných chladiacich zariadení.
Izolačné materiály
Do zatepľovacích systémov sa využíva viacero druhov materiálov, no medzi najrozšírenejšie patrí polystyrén a minerálna vlna. Ako postupovať pri výbere vhodného materiálu?
Dôležité je poznať jeho vlastnosti. Najviac nás, zaujímajú tepelnoizolačné vlastnosti. Tie sú vyjadrené veličinou súčiniteľ tepelnej vodivosti. Čím menšia je táto hodnota, tým lepšie, pretože materiál prepúšťa menej tepla. V lete sú zase dôležité vlastnosti ako merná kapacita či objemová hmotnosť, ktoré zabraňujú prílišnému prehrievaniu.
Môžeme taktiež investovať aj do tepelnoizolačných materiálov, ktoré sú odolné voči požiarom, alebo zlepšujú akustiku miestnosti. Je rozdiel či zatepľujete podkrovie alebo fasády. O kvalite zatepľovacieho systému rozhodujú tiež použité lepidlá, penetrácia povrchu, stierkovacia zmes alebo finálna výstuž.
Polystyrén
Na zatepľovanie sa používa špeciálny druh polystyrénu, ktorý je vyrobený z ropy a ide o najrozšírenejší materiál.
Výhody a nevýhody
Obľube sa teší najmä vďaka svojej nízkej objemovej hmotnosti, jednoduchej manipulácii a opracovateľnosti a rolu zohráva aj cenová dostupnosť. Taktiež má nízku nasiakavosť a je recyklovateľný, tým pádom ekologický.
Medzi nevýhody patria zlé akustické vlastnosti a okrem toho zle reaguje na vlhkosť, keďže má nižšiu priepustnosť vody. Kvôli tomu môže dôjsť k vzniku plesní.
Použitie
Najčastejšie sa využíva v zatepľovacích systémoch plochých striech, no s tým, že neponúka ochranu proti požiaru. Nevadia mu nové stavby, ani staršie budovy. Používa sa v rámci rodinných domov, bytov ale aj pri priemyselných budovách, rovnako na zateplenie fasád a aj podláh.
Minerálna vlna
Minerálnu vlnu rozdeľujeme:
- Sklená minerálna vlna: Vyrába sa z kremíka a drveného recyklovaného skla. Oproti polystyrénu má paropriepustnú vlastnosť, vďaka čomu sa vlhkosť nedrží v miestnosti a nevytvárajú sa tak plesne. Ďalším plusom je, že poskytuje lepšiu ochranu pred požiarmi. Používa sa na izoláciu šikmých striech, stropov, ale aj na fasády a vnútorné steny. Je mäkká, elastická.
- Kamenná minerálna vlna: Výrobný základom je čadič. Udržiava si svoj objem a tvar aj pri teplotných výkývoch. Zároveň si lepšie udržuje hrúbku v porovnaní so sklenou vlnou. Jej hustota môže byť vyššia, preto sa používa aj v zaťažovaných systémoch. V rámci domov nájde uplatnenie pri fasádach a priečkach.
Tepelnoizolačná omietka
Na trhu je tento produkt nový, no vďaka svojim vlastnostiam sa rýchlo dostáva do popredia. Omietky sú trvácne, prepúšťajú vodné pary, dobre odvádzajú vlhkosť a aplikujú sa priamo na múry, bez tepelných mostov.
Určené sú na fasádne izolácie do interiérov aj exteriérov a dá sa nimi pracovať na rozličných podkladoch – tehly, betón, železobetón, drevo alebo kov. Poradia si aj s jednoduchými, aj zložitými tvarmi. Vytvárajú priedušnú vrstvu, sú odolné voči plesniam, hubám.
Na záver uvádzame pre zaujímavosť izolačný materiál je ním slama. Má veľmi dobre izolačné i akustické vlastnosti, práca s ňou je síce náročnejšia, no za to je cenovo dostupná a využiteľná v rámci striech, podláh alebo ako samotná konštrukcia.