Na čo myslieť pred samotnou stavbou domu

Kúpili ste si pozemok a máte v pláne postaviť si váš vysnívaný rodinný dom? Ako zaiste neviete, na čo všetko nesmiete zabúdať pred tým, než sa pustíte do samotnej výstavby domu. Tak ako pri všetkom, aj tu vás na začiatku bude čakať veľa papierovačiek.

 

Zaobstarať si projekt domu

Pojekt domu vyberajte podľa viacerých aspektov, hlavne však podľa individuálnych potrieb členov rodiny. Spĺňať by mal vaše požiadavky aj po estetickej stránke, pričom sa musíte držať tvaru a rozmerov pozemku, na ktorom má dom stáť. Na internete je dostupných mnoho projektov. Ich prezeraniu venujte viac času, aby ste si vybrali naozaj tú najlepšiu z hľadiska vašich potrieb, ale aj finančných limitov. Keď máte zložitejší pozemok, odporúčame si vybrať dobrého architekta, ktorý vám navrhne najlepšiu voľbu pre konkrétny typ a tvar pozemku.

 

Výber budúcich stavebných materiálov

Pozornosť venujte výberu materiálu. Toto rozhodnutie vždy ovplyvňuje nasledujúce kroky nie len v oblasti stavebných postupov, teda aké ďalšie stavebné materiály budete potrebovať a čas realizácie, ale aj tak veľmi dôležité náklady na stavbu. Týka sa to najmä murovacích materiálov , výber strešnej krytiny (plechová, odolnejšia betónová, či klasická škridľa), spôsob povrchovej úpravy stien (silikónové, i iné omietky) a v neposlednej rade voľba vhodného materiálu pre zateplenie (polystyrén alebo minerálne vata).

 

Územné rozhodnutie a stavebné povolenie

Na príslušnom stavebnom úrade si zistite, či váš pozemok nachádza v oblasti, kde je na základe územného plánu povolené stavať. Ak nie, musíte požiadať o zmenu územného plánu, čo je veľmi zdĺhavý proces. Každopádne sa poraďte na stavebnom úrade, tam vám poskytnú informácie čo všetko budete potrebovať. Ak je vaša požiadavka výstavby v súlade s územným plánom, tak môžete požiadať o vydanie stavebného povolenia.

Stavebnému povoleniu potrebujete:

  • výpis z listu vlastníctva k pozemku, nie starší ako tri mesiace ( získate ho na katastri)
  • projektovú dokumentáciu rodinného domu, vrátane umiestnenia stavby na pozemku
  • vyjadrenie orgánov štátnej správy a samosprávy a prevádzkovateľov sietí

 

Svojpomocne alebo na kľúč?

To, či sa rozhodnete stavať svojpomocne, alebo celú stavbu vložíte do rúk profesionálnej stavebnej firme, závisí v  značnej miere od dostupných Vašich finančných prostriedkov. V prípade, že to necháte na profesionálov, bude to pravdepodobne finančne náročnejšie.