Kritériá, ktoré by mal splniť dom na kľúč

Chcete si postaviť svoj vlastný dom? Každý kto si svojpomocne postavil dom vám povie, že to stojí množstvo vášho osobného času a je to riadne namáhavé. Navyše, ak ste sa už rozhodli pre stavbu domu musíte naň mať dostatok peňazí. Tie si najčastejšie zaobstaráte cez hypotéku. Aby ste ju však mohli splácať musíte tráviť viac času v práci a nezostáva vám čas na samotnú stavbu. Túto dilemu rieši možnosť nechať si postaviť dom na kľúč.

Postaviť si dom na kľúč je služba, ktorá vám dovolí pokračovať v práci, a to aj bez nejakých zásadných zmien vo vašej dennej rutine. Všetky vybavovačky a realizácie na sebe preberá firma, ktorú ste si objednali. V západných krajinách je takéto riešenie veľmi časté. A prečo nie? Je to naozaj veľmi pohodlné. Môžete využiť aj poradenstvo pri jednotlivých úkonoch, ako výber projektu cez stavebné povolenie, nacenenie, až po samotnú realizáciu domu na kľúč.

Keď ste sa už rozhodli postaviť si vysnívaný dom za pomoci firmy, tak si musíte vyjasniť aké kritéria by mal váš budúci dom spĺňať. Každý má svoju vlastnú predstavu, a preto sú kritéria rôzne. Na začiatku celého procesu si však musíte položiť niekoľko otázok. Koľko som schopný investovať do stavby? Čo vlastne od nového domu očakávam? Aký komfort by mi mal ponúknuť? A aký chcem pozemok?

Koľko som schopný investovať do stavby?

Do výslednej ceny sa vám premietne aký druh domu si vyberiete či sa rozhodnete pre murovaný alebo nízkoenergetický. Od toho sa bude odvíjať aj výber materiálov, ktoré použijete pri stavbe. Nízkoenergetické domy sú o čosi nákladnejšie než murované. Vyžadujú si kvalitnejšie materiály, ale odmenou vám bude výrazne šetrenie na energiách a kvalita vnútornej klímy. Musíte rátať s kúpou kvalitných okien, vykurovacieho systému a pod. Vyššie náklady sa vám časom vrátia v podobe nižších nákladov na energie.

Čo vlastne od nového domu očakávam?

Tu je dôležité, aby ste si v úvode celej výstavby vybrali ideálny projekt, ktorý bude spĺňať všetky vaše predstavy. Netreba mať však veľké oči. Niekedy postačí aj menšia rozloha. V tomto bode by sme vám odporučili striedmosť a snahu o viacfunkčné využitie miestností napr. práčovňa môže slúžiť ako hosťovská alebo kotoľňa môže poslúžiť aj ako práčovňa.

Aký komfort by mi mal ponúknuť?

Dom by mal byť čo najjednoduchší na údržbu, ale mal by zároveň ponúkať príjemné ovzdušie a kvalitu vyhotovenia. Komfort sa samozrejme bude znova odvíjať od financií. Dom na kľúč by mal mať určite kvalitne vyriešený vykurovací systém, ventiláciu a všetky siete. A celkový komfort podčiarkne nábytok, ktorý je však už záležitosťou subjektívnych preferencií.

A aký chcem pozemok?

Niekto má rád prácu v záhrade a niekto zas nie. Keď si budete vyberať miesto, na ktorom bude stáť váš budúci dom nezabúdajte, že čím väčší pozemok si vyberiete, tým väčšiu starostlivosť si bude vyžadovať. A nakoniec, veľkosti pozemku by sme mali prispôsobiť aj samotný dom.

A posledná rada je, že si musíte vybrať kvalitnú firmu, ktorá vám domček postaví. Preto si pri jej výbere dajte poriadne záležať.

Zdroj: www.mojdom.sk