Akú dlažbu použiť na spevnené plochy okolo domu? Pozrite si najnovšie možnosti na trhu

Betónová dlažba a platne sú v našich podmienkach obľúbenou klasikou, ktorá sa využíva na vytvorenie spevnených plôch v okolí domu – na chodníkoch, terasách, v okolí bezéna či na prístupových cestách. Sortiment je dnes naozaj bohatý – vybrať si môžete z rôznych veľkostí, povrchových úprav a farebností.

sp

 

Podvalové platne

Platne od spoločnosti Semmelrock predstavujú betónové prvky verne imitujúce vzhľad dreva. Vyznačujú sa štruktúrou prirodzene zvetraného povrchu s nepravidelne lámanými a mierne zaoblenými hranami. Možno ich použiť na vytvorenie chodníkov v trávniku aj väčších súvislých plôch (aj v okolí bazéna).

Výrobca: Semmelrock

Rozmery: 1 formát – 60 x 25 cm

Hrúbka: 5 cm

Vlastnosti: štruktúra prirodzene zvetraného povrchu, mrazuvzdornosť, odolnosť proti soliam a UV žiareniu. zvýšená odolnosť proti oderu, protišmyková úprava

Zaťažiteľnosť osobným autom: nie

Farby: antická hnedá

 

Záhradná dlažba

SP2

 

Asti kombi

Vďaka svojim podlhovastým formátom a melírovanej farebnosti spĺňa dlažba Asti kombi požiadavky moderného dizajnu. Jednotlivé prvky sú zabezpečené patentovaným systémom fixačných prvkov a špeciálnych dištančných výstupkov, ktoré zabezpečujú správne kladenie, optimálny tvar škár a dlhšiu životnosť.

Výrobca: Semmelrock

Rozmery: 6 formátov – od 30 x 12,5 po 50 x 16,7 cm (mix formátov vo vrstve)

Hrúbka: 7 cm

Vlastnosti: nášľapná vrstva z kremičitého piesku, mrazuvzdornosť, odolnosť proti soliam a UV žiareniu, zvýšená odolnosť proti oderu, patentovaná technológia škár Einstein

Zaťažiteľnosť osobným autom: áno

Farby: granátová, carmen, rubínov

sp3

S nádychom Stredomoria

 

Cassetta 

Pre veľkoplošnú dlažbu Cassetta je charakteristické prísne geometrické smerovanie v priamočiarych dráhach s rôznymi šírkami, vďaka čomu pôsobí mimoriadne čisto. Svojím vzhľadom pripomína prírodný kameň a vďaka nepravidelným hranám a farebný odtieňom dodáva ploche južanský šarm.

Výrobca: Premac

Rozmery: 10 formátov – od 23 x 15 po 46 x 27 cm (mix formátov vo vrstve)

Hrúbka: 8 cm

Vlastnosti: Hladký povrch z ušľachtilej drviny, nepravidelne štruktúrované hrany, mrazuvzdornosť, protišmyková úprava

Zaťažiteľnosť osobným autom: áno

Farby: odtiene sivej a grafitovej, odtiene medenej hnedej, krémová, prírodná béžová, jura hnedá

sp4

 

Patio

Dlažba a murovací prvok Patio vďaka svojej forme, farebnosti a povrchovej úprave imitujúcej starobylý vzhľad pripomína klasickú tehlu. Uplatnenie nachádza nielen pri stvárnení spevnených plôch v okolí domu, ale možno ju použiť aj na vytvorenie okrasných múrikov alebo interiérových obkladov.

Výrobca: Leier

Rozmery: 1 formát – 25 x 12,4 cm

Hrúbka: 5 cm

Vlastnosti: hydrofobizovaná povrchová úprava Antik, mrazuvzdornosť, odolnosť proti soliam, protišmyková úprava, úprava Kaiser – clean (jednoduché odstraňovanie škvŕn)

Zaťažiteľnosť osobným autom: áno

Farby: Klinkerovožltá melírovaná, tehlovočervená, hnedá melírovaná, carbon

sp5

 

Pianeta

Zámková dlažba Pianeta s reliéfnym povrchom pozostáva zo štyroch rôznych formátov a popri svojej povrchovej úprave zaujme najmä bohatou farebnosťou. Okrem základného prírodného odtieňa nájdete v ponuke štyri farebné colormixy, medzi nimi aj výrazné varianty Alba a Vampa.

Výrobca: Presbeton

Rozmery: 4 formáty – 20 x 20, 40 x 20, 40 x 40, 60 x 40 cm

Hrúbka: 6 cm

Vlastnosti: reliéfny povrch s úpravou Protect System IN, resp. Perfect Clean TOP (zabraňuje znečisťovaniu a prenikaniu vody do vnútra dlažby), mrazuvzdornosť

Zaťažiteľnosť osobným autom: áno

Farby: prírodná, colormix Alba, Piano, Fumo, Vampa

Doplnková ponuka dlažieb a platní umožňuje použiť pri mnohých typoch aj záhradné schody či ploty s rovnakým charakterom a farebnosťou. Zaujímavou možnosťou je aj kombinácia zámkovej dlažby a záhradných platní, napríklad na terase rodinného domu.

Záhradné platne

sp6

 

Lusso Tivoli

Platne Lusso Tivoli

Platne Lusso Tivoli prepájajú svojou čistou formou a jemný vzhľadom prvky minulosti a súčasnosti. Svojou povrchovou úpravou pripomínajú tradičný travertín, moderný charakter im dodáva obdĺžnikový formát a rovné ostré hrany. Terase či okoliu domu dodajú nenápadný a elegantný charakter.

Výrobca: Semmelrock

Rozmery: 3 formáty – 30 x 30, 60 x 30, 90 x 30 cm

Hrúbka: 4,5 cm

Vlastnosti: povrch pripomínajúci travertín, mrazuvzdornosť, zvýšená odolnosť proti oderu, protišmyková úprava, dištančné prvky zaručujúce šírku škár

Zaťažiteľnosť osobným autom: nie

Farby: krémovo – biela melírovaná, strieborno – sivá melírovaná

sp7

 

Longara

Veľkoformátové terasové platne Longara sa vyznačujú mierne nepravidelnou štruktúrou hrán a výraznou kresbou škár. Pre platne je charakteristické jemné skosenie v hornom obvode. V sortimente nájdete aj platňu Longara Antik s patinou na povrchu aj hranách jednotlivých prvkov.

Výrobca: Premac

Rozmery: 1 formát – 60 x 30 cm

Hrúbka: 5 cm

Vlastnosti: povrch z ušľachtilej drviny, mrazuvzdornosť, protišmyková úprava

Zaťažiteľnosť osobným autom: áno (v takomto prípade je ale nutné uloženie do maltového lôžka)

Farby: krémová grafitová, piesková béžová

sp8

 

Euroline

Platne Euroline s opracovanými hranami sa vyznačujú štvorcovým formátom, ktorý pekne ukáže na terase, v altánku alebo aj v okolí bazéna. Povrch jednotlivých platní tvorí drobné ušľachtilé kamenivo z európskych hôr, ktoré sa používa v prirodzenej forme bez akéhokoľvek ďalšieho farbenia.

Výrobca: Leier

Rozmery: 1 formát – 40 x 40 cm

Hrúbka: 3,8 cm

Vlastnosti: vymývaný hydrofobizovaný povrch, mrazuvzdornosť, protišmyková úprava, úprava Kaiser – clean (jednoduché odstraňovanie škvŕn)

Zaťaženosť osobným autom: nie

Farby: Berlin, London, Luxembourg, Vienna, Madrid, Rome, Praga, Stockholm, Paris

sp9

 

 

Tamara

Dlažba Tamara pripomína svojím reliéfnym povrchom kameň a pôsobí naozaj prirodzeným dojmom. Trojicu základných formátov s dvomi rôznymi hrúbkami 4 a 5 cm nájdete v ponuke výrobcu v dvoch povrchových úpravách. Dlažbu je možné klásť aj na terče.

Výrobca: Presbeton

Rozmery: 3 formáty – 40 x 40, 60 x 40, 50 x 50 cm

Hrúbka: 4 cm (pri 40 x 40 a 60 x 40 cm), 5 cm (pri 50 x 50 cm)

Vlastnosti: reliéfny alebo vymývaný reliéfny povrch, mrazuvzdornosť, vysoká odolnosť, nízka nasiakavosť, protišmyková úprava

Zaťažiteľnosť osobným autom: nie

Farby: reliéfny povrch – pieskovcová, čierna, hnedá, vymývaný reliéfny povrch prírodná, piesková.

ZDROJ: Časopis Môj dom 6/2016