Ako si vytvoriť kúpeľňu podľa predstáv

Kedysi bola kúpeľňa čisto účelovou záležitosťou s práčkou a malou vaňou pod otočným umývadlom a nedalo sa v nej ani len poriadne otočiť. Dnes sa kúpeľne zväčšujú a stávajú sa ďalšou obytnou miestnosťou či domácimi „kúpeľmi“. Sklobetónové steny alebo otváravé okná privádzajú do kúpeľne denné svetlo a čerstvý vzduch a vhodne umiestnené a dostatočne silné svetlá umožňujú človeku vidieť na seba pri hygienických procedúrach.

Zariaďovacie predmety

Umývadlo23642-314341-thickbox

Najpoužívanejším predmetom v kúpeľni je umývadlo. Malo by byť blízko pri vstupných dverách (nie však v dosahu ich krídla) a aspoň 60 cm šírky. Okraje umývadla štandardnej šírky by mali byť od iných predmetov vzdialené 10 – 15 cm. Hĺbka umývadla býva 28 – 50 cm. Pred umývadlom treba ponechať aspoň 65, optimálne 90 cm, aby bol dobrý prístup. Montážna výška umývadla pre človeka s priemernou výškou je 82 – 85 cm. Umývadlo môže byť zavesené na stene alebo upevnené na pulte, prípadne skrinke.Voľme taký systém, ktorému nebude prekážať často striekajúca voda a ktorý sa bude ľahko čistiť. Okrem samotnej misy má umývadlo upevňovaciu konštrukciu, odtokový ventil so zápachovou uzávierkou a výtokovú armatúru. Batéria môže byť stojančeková (vsadená do umývadla) alebo stenová (priamo v stene). Batérie sú najnamáhanejším prvkom v kúpeľni, vyberme si preto overenú a kvalitnú značku. Batérie môžu byť aj termostatické, treba si však vopred overiť, či sú kompatibilné s naším spôsobom ohrievania vody. Pri plánovaní umývadla nezabudnime na miesto na vešanie uterákov.  V rodine so štyrmi a viac členmi veľmi oceníme dve umývadlá.

Umývadlá na trhu

KERAMICKÉ

Sú odolnejšie proti farbám a chemikáliám, pri páde tvrdého ťažkého predmetu však môžu prasknúť.

AKRYLÁTOVÉ

Ponúkajú väčšiu tvarovú variabilitu, na zachovanie ich dobrého vzhľadu je nutné s nimi zaobchádzať a ošetrovať ich opatrne.

JEDNOTNÝ ODTIEŇ

Použime v kúpeľni celú sériu (vaňu, umývadlo, kryt sifónu, bidet, WC …) od jedného výrobcu. Zaistíme tak nielen harmóniu tvarov, ale aj rovnakú farbu všetkých predmetov.

Vaňa_vyrn_3344_vyr_2426bi1

Druhým najdôležitejším prvkom v kúpeľni je vaňa alebo sprcha. Štandardná veľkosť vane je od 160 do 180 cm so šírkou 68 – 80 cm. Pre človeka vysokého 180 cm je ideálna vaša s dĺžkou 170 cm, nižším ľuďom postačí kratšia. Starší ľudia sú menej pohybliví a ocenia sprchu, naopak, mladší ľudia či deti uprednostňujú relax vo vani. Najlepšie je, ak sa do kúpeľne zmestia vaňa aj sprcha súčasne, vždy však musíme zachovať uličku medzi jednotlivými zariaďovacími prvkami v šírke aspoň 65 cm. Pri umiestnení rohovej vane zvážime, či sa vaňa a jej okolie bude dať ľahko čistiť a či nezaberie zbytočne priestor v kúpeľni. Rohové vane sú vhodné do veľkých kúpeľní, v malých zaberú zbytočne veľa miesta.  Ak sa chceme vo vani často sprchovať, použime sprchovú zástenu na vane. Tá môže mať posuvné alebo krídlové dvere. Krídlové sa ľahšie čistia, treba však s nimi rátať už pri návrhu kúpeľne, aby batéria na priľahlej stene vane neprekážala pri ich otváraní.

Vyberáte vaňu?

AKRYLÁTOVÉ VANE

Sú poctivo teplejšie a vyrábajú sa v rozmanitých tvaroch, sú však menej odolné proti agresívnym farbám (napr. na vlasy) a chemikáliám, keďže akrylát je plast. Po páde ťažkého ostrého predmetu v nich môže ostať nenápadná ryha.

SMALTOVANÉ OCEĽOVÉ VANE

Sú poctivo studenšie, hlavne pri nadštandardnej hrúbke 3 mm by však mali uniesť väčšiu hmotnosť bez deformovania a byť odolnejšie a trvanlivejšie ako akrylátové. Po páde tvrdého predmetu sa z nich môže odlúpiť smalt.

HYDROMASÁŽNE VANE

V porovnaní s klasickými sa spotrebuje enormné množstvo vody (nielen na kúpanie, ale aj na čistenie vane podľa pokynov výrobcov), a preto dobre zvážte kúpu hydromasážnej vane, ak máte malú žumpu.

Sprcha69-kupelna-dano-veselsky-big-image

Sprchu ocenia najmä seniori, športovci a ľudia, ktorí žijú rýchlym životným štýlom. Jej minimálne pôdorysné rozmery sú 70 x 70 cm, na pohodlné používanie by mala mať aspoň 90 x 90 cm alebo viac. Jednoduchšiu údržbu podlahy má sprcha so sprchovacou vaničkou (akrylátovou, oceľovou alebo keramickou), krajšie vyzerá sprcha iba s vyspádovanou dlažbou. Moderné odtokové systémy umožnia jednoduché spádovanie dlažby len v jednej rovine. Sprchovacie zásteny môžu byť pevné alebo posuvné, s rámami aj bez rámov, sklené alebo akrylátové. Vyberajme si taký systém, ktorý má jednoduché drážky, bezproblémový chod a bude sa dať čo najľahšie čistiť.  Trendom posledného obdobia sú  hydromasážne sprchy s veľkými hlavicami, nezriedka spojené s osvetlením, ktoré premyslene mení farby a snaží sa navodiť lepšiu náladu a liečiť svetlom (chromoterapia).

Toaleta

Pri bytovej výstavbe v časoch socializmu platila norma, ktorá prikazovala, aby bolo WC oddelené od obytného priestoru (izba, kuchyňa) aspoň dvomi uzatvárateľnými dverami. Po roku 1990 sa automaticky na takéto oddelenie toalety prestal brať zreteľ, čo je trochu škoda, lebo špecifické funkcie WC je určite lepšie ukryť za dvomi dverami. V posledných dvadsiatich rokoch sa WC s obľubou spája s kúpeľňou. Toto riešenie je vhodné iba vtedy, keď má domácnosť menej ako troch členov, alebo ak je k dispozícii ďalšia samostatná toaleta. V opačnom prípade budeme musieť ráno čakať v poradovníku prípadne si zvyknúť na ľudskú spoločnosť na tomto mieste intímnej hygieny.

Pri výbere toalety musíte sa rozhodnúť medzi klasickým WC stojacim na podlahe alebo závesným WC. Spoločnosť Geberit má riešenie pre obe situácie, ale odporúča druhú možnosť a to hneď z niekoľkých dôvodov.

Výhody závesného WC:

  • Elegantný vzhľad. V prípade závesného WC sú splachovacia nádržka a prívod vody skryté v stene. Závesné WC má voľný priestor pod misou. Toto riešenie pôsobí odľahčene a dáva pocit väčšieho a voľnejšieho priestoru.
  • Ľahšie sa udržuje v čistote. Pod zavesenou WC misou sa dobre stiera podlaha. Závesné WC je kompaktnejšie a zvyčajne nemá rôzne zákutia, kde by sa mohla usadzovať špina. Je praktickejšie a hygienickejšie.
  • Splachovanie a napúšťanie nádržky je tichšie, pretože nádržka je zabudovaná v stene.
  • Výška montáže WC misy je nastaviteľná. Vyšší alebo menej pohyblivý ľudia isto ocenia WC misu upevnenú o pár centimetrov vyššie – tak sa lepšie sadá a najmä vstáva.

Sauny a infrakabíny

Obľúbenými prvkami v kúpeľni sú parné alebo elektrické sauny a infrakabíny. Kto trpí klaustrofóbiou, nemusí sa v infrakabíne zavrieť, ale použije otvorené infrakreslo, v ktorom si príjemne prehreje celé telo. Novinkou (okrem liečby svetlom) sú aj reproduktory na počúvanie hudby vo vani. Či už chceme použiť farebné osvetlenie, hydromasážny panel, infrakabínu alebo reproduktory, treba vopred pamätať na inštaláciu elektrorozvodov a rozviesť ich na potrebné miesta ešte pred omietaním, obkladaním a osadzovaním sanitárnych predmetov.

Úložné priestory2140589

V kúpeľni oceníme veľké množstvo skladovacích priestorov na krémy, tuby a fľaštičky, ale aj na uteráky, rohože a čistiace potreby. Najjednoduchšie je uchovávať ich v uzatvárateľných skrinkách. Ak máme kozmetiku zvučných značiek môžeme z nej urobiť “ výstavné kusy“ a ponechať ju na očiach v otvorených policiach.  Na kúpeľňovom nábytku sa neoplatí šetriť, na sanite, naopak, čosi ušetriť môžeme. Umývadlo či WC pekného tvaru z hobbymarketu nám urobí rovnakú službu ako 20 x drahšie umývadlo či WC zvučnej značky svetového výrobcu. Pri výbere kúpeľňového nábytku a batérií by sme však mali uprednostniť kvalitnejšie kúsky, ktoré sa častým používaním vo vlhkom prostredí rýchlo nezničia. Kvalitný kúpeľňový nábytok má vodoodolný  povrch, hrany ošetrené proti vnikaniu vody a kvalitné nehrdzavejúce kovania, samozrejmosťou sú zásuvky s plnovýsuvom. Obľúbené sú aj skrinky so vstavanými vyklápacími košmi alebo drôtenými zásuvkami na bielizeň. Tá už nemusí byť viditeľná, ale je pekne ukrytá a navyše roztriedená podľa farieb, takže do práčky dáme bez triedenia iba bielizeň podobných farieb.

Pranie a sušenie bielizne

V malom mestskom byte nad rušnou ulicou aj v dome  na otvorenom vidieku je praktické okrem práčky nájsť miesto aj na sušičku bielizne. Ich konštrukcia obvykle umožňuje umiestnenie nad seba. Dá sa použiť aj kombinovaná práčka so sušičkou, ale príliš sa neosvedčila z hľadiska rôznej kapacity práčky a sušičky. Sušička s práčkou môžu byť v kúpeľni, ale aj v kuchyni, či v skrytej skrini v chodbe. Samozrejme, najvhodnejšie je umiestniť ich spolu s kotlom do samostatnej technickej miestnosti, ktorá je snom každého obyvateľa malého bytu.

Keramický obklad a dlažba65-farby-vab-kenzo-kenzo-big-image

Klasikou v kúpeľni sú keramické obklady na všetkých stenách miestnosti až po hornú zárubňu dverí. Oveľa zaujímavejšie je premyslene obložiť namáhané povrchy a zvyšné plochy „nechať dýchať“. Kúpeľňa obložená rozmanitými kvetinovými vzormi rôznej veľkosti v showroome  renomovanej spoločnosti síce vyzerá bombasticky, doma sa však veľmi rýchlo zunuje. Radšej preto stavme na neutrálnejšie vzory a štruktúry, tak môže byť naša kúpeľňa vždy iná – podľa doplnkov a nálady. Nemusíme sa báť jasných a veselých farieb, najmä v tmavej kúpeľni bez denného osvetlenia alebo v severne orientovanej kúpeľni nás každé ráno správne „naštartujú“. Použitie mozaiky je v móde už niekoľko rokov a pravdepodobne z nej nevyjde nikdy (už v starom Ríme boli kúpele obložené mozaikami). Musíme však zvážiť praktickú stránku veci a uvedomiť si množstvo škár medzi jednotlivými dielikmi mozaiky a to, že ich bude treba pravidelne čistiť. Ak si dennodenne umývame ruky zašpinené od olejov, hliny či iných nečistôt, použime mozaiku maximálne v kombinácii s veľkoplošnými obkladmi ako ozvláštňujúci prvok. Posledný rok-dva sú v móde obklady so vzormi štruktúry dreva, bambusu a rastlín. S obľubou sa kombinujú lesklé a matné povrchy, veľkoplošné obklady s tenkými horizontálnymi pásikmi. Čoraz častejšie sa objavujú aj zlaté a strieborné povrchy, v malých kúpeľniach však nevyniknú. V nich napriek všeobecnému presvedčeniu dobre vyzerajú väčšie formáty obkladov s čo najmenšími škárami, naopak, menšie obkladačky s výraznými škárami kúpeľňu trochu zmenšujú. Lesklé povrchy priestor zväčšujú, ale všetko má svoju mieru – ak je lesku priveľa, hádže svetelné „prasiatka“ a spôsobuje v kúpeľni mierny chaos. Preto uprednostnime kombináciu lesklého a matného. Dlažba musí byť hlavne protišmyková a dostatočne odolná. V luxusnejších kúpeľniach sa udomácňujú kalibrované dlaždice, ktoré sa dajú klásť tesne vedľa seba prakticky bez škár.

Zrkadlá

So zrkadlami sa dá v kúpeľni priam čarovať. Zrkadlo môžeme zavesiť na obklad, vlepiť na vymedzené miesto na stene alebo – čo je asi najlepšie – vsadiť do úzkeho keramického profilu, ktorý poslúži ako rám zrkadla. Temný kút presvetlíme zvislým zrkadlovým pásom, ilúziu zvýšenia priestoru vytvoríme horizontálnym pásom vo výške asi 2 m a viac. Dve zrkadlá oproti sebe priestor urobia nekonečným, zatiaľ čo zrkadlo kolmo na okno alebo priamo oproti nemu priestor dvojnásobne presvetlí denným svetlom. Neumiestňujme ho však tak, aby sa v ňom odrážalo niečo, na čo nechceme zbytočne upozorňovať (plastový kôš na bielizeň či plynový kotol).

Osvetlenie 

Každá kúpeľňa musí byť dostatočne osvetlená. V celkom malej kúpeľni použijeme do centrálneho zdroja osvetlenia minimálne 15 W žiarivku (alebo minimálne 60 W klasickú žiarovku). Väčšiu kúpeľňu je lepšie osvetliť viacerými lokálnymi svetlami, tým sa priestor „rozbije“ a opticky zväčší, lebo oko vníma jednotlivé osvetlené úseky ako samostatné priestory. Okrem osvetlenia v strope je nutné dobre osvetliť priestor pred zrkadlom. Na tento účel je najvhodnejšie umiestnenie dvoch svietidiel z oboch strán zrkadla vo výške tváre dospelého človeka alebo umiestnenie jedného svietidla hore nad zrkadlom. Bočné kompaktné svietidlá (žiarivky) by mali mať minimálny príkon 2 x 11 W (čo zodpovedá 2 x 40 W klasickým žiarovkám). Z hľadiska zvýšenej vlhkosti platia pre kúpeľne prísnejšie normy na inštaláciu osvetlenia a elektrospotrebičov. V závislosti od vzdialenosti od vody sú definované štyri bezpečnostné zóny, kde sú presne určené podmienky pre elektroinštalácie. Ak kupujeme svietidlá alebo prístroje do kúpeľne, malo by na nich byť uvedené, do akej bezpečnostnej zóny v kúpeľni sú vhodné, ako aj spôsob ich montáže. Ich inštaláciu vždy prenecháme odborne spôsobilej osobe.