Ako si vybrať kvalitný pozemok pre rodinný dom?

Každý z nás aspoň raz túžil po bývaní vo vlastnom rodinnom dome. Základom kvalitného bývania v rodinnom dome je najmä dobrý pozemok. Keďže kúpa pozemku je dlhodobá a finančne náročná investícia treba jeho výberu venovať veľkú pozornosť. Budúci investori by preto mali poznať základné kritériá kvalitného stavebného pozemku, ktorý je vhodný pre individuálnu výstavbu rodinného domu.

Výber najvhodnejšieho stavebného pozemku je mimoriadne náročné. Každý má určité preferencie, napr. čo sa týka umiestnenia pozemku v meste, na vidieku, prípadne v okrajovej štvrti mesta. Existujú však všeobecné kritériá, ktoré by mal kvalitný pozemok spĺňať. Kúpa pozemku je väčšinou investícia na celý život. Investor by si preto mal pri kúpe všímať hlavné atribúty pozemku, ktoré ovplyvňujú jeho kvalitu, a to je lokalita, vybavenosť inžinierskymi sieťami, dopravná dostupnosť, dostatok zelene a občianska vybavenosť.

Kritériá pri kúpe pozemku:

  • lokalita
  • veľkosť, tvar, orientácia pozemku
  • dopravná dostupnosť
  • vybavenosť inžinierskymi sieťami
  • občianska vybavenosť

Kľúčovým faktorom je lokalita

Kvalitu ale aj cenu pozemku ovplyvňuje v prvom rade lokalita. Pozemky vo väčších mestách sú drahšie ako na vidieku. Dôležitým atribútom je tiež veľkosť a poloha pozemku, či sa nachádza už v existujúcej zástavbe alebo v novovznikajúcej štvrti. Atraktívnosť pozemku tiež ovplyvňuje dobrá orientácia pozemku, vhodný tvar s dostatočnou šírkou a dĺžkou pozemku,ale aj priamy prístup na pozemok z príjazdovej cesty. Najpredávanejšie stavebné pozemky majú výmeru 600 m2 s optimálnym tvarom štvorca alebo obdĺžnika pri minimálnej šírke pozemku 17 m. V súčasnosti sa najviac pozemkov predáva v novovznikajúcich lokalitách. Kvalitu pozemku v novovznikajúcej lokalite nám prezradí aj fakt, koľko percent pozemkov je už predaných, resp. ako dlho sa pozemky predávajú. Pri kúpe pozemku od developera, je dobré prezrieť si úspešnosť už jeho zrealizovaných projektov.

Kvalitný pozemok má už skolaudované inžinierske siete a komunikáciu

Či už uprednostníte pokoj na vidieku alebo ruch mesta, pozemok by mal mať dobré napojenie na inžinierske siete ako voda, kanalizácia, plyn, elektrina. Najlepšie je nájsť si pozemok už s potiahnutými inžinierskymi sieťami pred pozemkom. Kvalitný developer ponúka na predaj pozemky v novovznikajúcej lokalite už so skolaudovanými všetkými inžinierskymi sieťami a prístupovou cestou. Často sa stáva, že majiteľ pozemku už býva v postavenom dome a cesta, za ktorú zaplatil, nie je ešte vybudovaná. V existujúcej zástavbe môžu byť problémy s napojením na inžinierske siete kvôli nedostatočnej kapacite, alebo preťaženosti rozvodov. Je preto dôležité, aby bolo možné na pozemku vybudovať minimálne prípojku elektriny a vody.

Nezabúdajte ani na dopravnú dostupnosť a občiansku vybavenosť

Dôležitým kritériom pri výbere pozemku je aj dopravná dostupnosť, teda napojenie na hlavné cesty, resp. diaľnicu, železničnú a mestskú dopravu. Tento fakt je kľúčový predovšetkým pre tých, ktorí budú denne dochádzať za prácou alebo do školy. Znakom kvalitného projektu predaja pozemkov je, ak v blízkosti je vybudovaná komplexná občianska vybavenosť (obchod, škôlka, škola, úrady, ambulancie) alebo je aspoň vybudovaný dobrý prístup na mestskú hromadnú dopravu. Okolie by malo poskytovať priestor pre voľný čas, kultúru, šport ako aj detské ihrisko v prostredí zelene.

S pomocou týchto tipov určite nájdete ten kvalitný pozemok.