Máte v byte zimu? Riešením by bolo prikúriť si pieckou. Je však aj zopár trikov, ako si zlepšiť tepelnú pohodu. A pritom veľa nestoja. Dom, v ktorom bývate, ešte nezateplili, takže je v ňom chladno. Chyba môže byť aj v tom, že s teplom v byte neviete správne „hospodáriť“. Trochu si „prikúriť“ umožňuje aj niekoľko drobných úprav v byte. Pozrite sa, ako na to!
- Ak nechcete investovať do nových okien, dajte si na pôvodné nalepiť tesniacu fóliu. Prácu však zverte odborníkovi, aby fólia vydržala a priliehala na rám okien. Podobne to urobte aj s dverami na chodbu, či balkón. Nie všetky dverové rámy majú totiž z výroby inštalované aj tesnenie.
- Aby teplo z radiátora mohlo voľne prúdiť do miestnosti, nemali by ste mu do cesty dávať prekážku v podobe nábytku. Radiátor nepoužívajte ani na sušenie bielizne. Radiátor by nemal byť zakrytý nábytkom a závesom.
- Prúdeniu tepla do miestnosti bránia aj dlhé závesy. Nemali by byť až po zem a zakrývať radiátory. Mali by siahať len po radiátor. Okrem toho je vhodné ich nechať cez deň rozhrnuté a zaťahovať ich len na noc. Ak máte na oknách žalúzie, môže nechať závesy rozhrnuté aj cez noc.
- V starších domoch a bytoch sa spravidla vytvoria medzi rámami okien a stenou praskliny. Rovnako tak vzniknú aj pod izbovými parapetami. Cez ne prechádza chlad. Je dôležité ich utesniť stierkou, sádrou alebo plastovým tmelom. Prípadne dať na parapet textilný valec.
- Ak máte tenšie a nezateplené steny, dajte si za radiátor hliníkovú reflexnú fóliu. Fólie odrazia do miestnosti veľké množstvo tepla, ktoré by normálne pohltila stena. Izoláciu tvorí reflexná hliníková fólia nalepená na penový polyetylén. Fólia odráža až 95 % tepla a penová vrstva znižuje straty prestupom. Reflexnou fóliou ušetríte 5-10 % tepla potrebného na vykúrenie miestnosti. Ak nie je možné regulovať teplotu v miestnosti, zvýši sa o 1 – 4 °C. Lepí sa pomocou lepidla na ťažké tapety, organického lepidla, obojstrannej lepiacej pásky alebo pásky na koberce. Niektoré fólie sa len zavesia na nosné prvky kúrenia. Vyberte si výrobok overenej firmy, pretože pri lacnej sa môže lámať nosný podklad alebo odlepovať hliníková fólia.
- Pomôže aj ovzdušenie radiátora. Voda, či para budú lepšie cirkulovať. Ovzdušenie radiátora pomôže zlepšiť cirkuláciu vykurovacieho média.
- Zdrojom „prievanu“, najmä v bytovkách, je tzv. stupačka s rozvodmi plynu a vody. Stenu, ktorá ju oddeľuje od kúpeľne, či toalety, je tiež vhodné utesniť. Vetracie okienka na kúpeľni by sa mali dať „zatiahnuť“, aby sa, keď ju už netreba vetrať, nevytváral zbytočne prievan.
- Poprechádzajte sa pred balkónovou, či stúpačkovou priečkou so sviečkou. Odhalíte tak prípadne netesnosti. Zrada sa môže skrývať aj v niektorých zásuvkách a vypínačoch na stenách. Ich káblové rozvody bývajú prepojené s otvorenými škárami panelov. Utesnite si škáry okolo ich plastových krytov.
- Pred posteľ si dajte koberček, či nejakého podlahového „huňáča“, aby ste hneď ráno nedali bosé nohy na studenú dlážku. Aj v dnešnej ére laminátových či drevených podláh majú aj väčšie koberce svoje opodstatnenie. Okrem tepelnej izolácie tlmia i hluk a zabránia prípadnému pošmyknutiu na parketách. Mali by ste ich však aspoň na dvoch miestach zachytiť nábytkom, aby sa neposúvali. Koberce by nemali chýbať najmä v domácnostiach, kde sú deti. Koberčeky v detskej izbe by nemali chýbať.
- Suchý vzduch vo vykúrenej miestnosti nie je cez zimu ničím výnimočným. Jeho ohrievaním sa znižuje aj vlhkosť vzduchu, čo navodzuje subjektívny pocit chladu. Vlhkosť vzduchu možno jednoducho zvýšiť – krátkym a intenzívnym vetraním. Navyše, vetranie zabraňuje vzniku plesní.
- Ak chcete mať v každej miestnosti teplotu pod kontrolou, je vhodné zatvárať dvere. Tým oddelíte v byte tepelné zóny.
- Pocit chladu súvisí aj s vlhkosťou vzduchu v miestnosti. Ak je vzdušná vlhkosť nižšia ako 50 percent, mali by ste používať zvlhčovač. Nádobka s vodou položená na radiátor sa neodporúča, vlhkosť zvýši len o pár percent a znižuje tepelnú účinnosť radiátora.
- Chladnejšie miestnosti situované na sever je vhodné vymaľovať sýtejšími, „teplejšími“ farbami, ktoré navodia útulnejšiu atmosféru. K podobnému pocitu môžu prispieť aj textílie zavesené na stene, či farebne teplejšie obliečky vankúšov.
- Nezabúdajte ani na to, že šálka čaju, či svetrík sú zdravšie než prekúrený byt.
Odporúčané teploty v miestnostiach v stupňoch Celzia:
obývačka: 21 až 22
spálňa: 18
detská izba: 20 až 22
kúpeľňa: 24
toaleta: 15 až 18
chodba: 15 až 17